Kompresör Nedir ? kompresör Kompresör Nedir? kompres  r 01 01 1024x576

Kompresör Nedir ?

 

Kompresör Fransızca kökenli bir kelimedir. Orijinal dilindeki karşılığı; Compresseur‘dir.  Teoride Gaz Kompresörü olarak adlandırılır. Genellikle işlevlerinin aynı olması sebebi ile “Kompresör” adı altında çeşitlendirilebilir. Kompresörlerin çalışmasının temel mantığı gazların hacmini azaltarak basıncı artırmasıdır.

 

Günümüzdeki kompresörlerin çoğu elektrikli veya mazotlu motor vasıtası ile çalışmaktadır. Dışarıdaki havayı tank haznesinde depolayarak basınçlı hava oluşumuna olanak tanıması gündelik hayatta ve iş hayatında bir çok fayda sağlamaktadır. İş hayatında iş gücü ve zaman tasarrufu sağlıyor olması kullanım nedenlerinin başında gelmektedir. En yaygın kullanılanlar çeşitleri ise Pistonlu ve Vidalı olanlarıdır.

 

Pistonlu Kompresörler : Tek kademeli veya Çift kademeli olarak 2 ayrı mantık ile çalışmaktadırlar. Elektrikli motor, pistonları hareket ettirerek dışarıdaki havayı filtreden geçirir. Hava tankı içerisinde tutularak basınçlı hava haline dönüştürülmektedir.

Vidalı Kompresörler : İçerisinde bulunan çift kasnaklı vidalar ile havayı daha hızlı ve yüksek basınçla muhafaza etmeye olanak tanır. Vidalı olması bar seviyesi ve metreküp basıncı olarak pistonlu olanlara nazaran daha kuvvetlidir.

 

Genel olarak havayı bir tank içerisinde sıkıştırarak potansiyel enerjiye dönüştüren bu makineler sanayi alanı için bir devrim niteliği taşımaktadır. İlk olarak havanın bir yerden diğerine taşınması ile kullanılmıştır. Bu amaçla hala günümüzde birçok alanda da kullanılmaktadır. Günlük hayatımızda (Şişirilebilir yatak, akvaryum vb.) ve iş hayatında (Pres, temizleme vb.) yoğun olarak kullanılmaktadır. Gündelik hayatta kullanılanlar cihazlarda, anlık ihtiyaç olduğundan tank ihtiyacı olmaz. Bu kompresörler sadece havayı bir yerden diğerine aktarırlar. Fakat iş ortamlarında kullanılan sanayi tipi cihazlarda hava ihtiyacının fazla ve sürekli olmasından dolayı hava tankları kullanılmaktadır.

Sınıflandırma

Kompresör çeşitleri tasarım ve çalışma prensibine aşağıdaki gibi sınıflandırılabilirler:

  1. Tek Aşamalı Pistonlu
  2. İki Aşamalı Pistonlu
  3. Bileşik
  4. Döner vidalı
  5. Döner Paletli
  6. Kaydırmalı
  7. Turbo
  8. Eksenel

 

Çoğu hava kompresörü pistonlu, döner paletli veya döner vidalıdır. Çok büyük uygulamalarda merkezkaç sistemi yaygın olarak kullanılmaktadır. Pompalarda ise iki ana tip hava pompası vardır: yağlanmış ve yağsız. Yağsız sistem daha teknik gelişime sahiptir, ancak daha pahalı, daha yüksek sesle ve yağlanmış pompalara göre daha az süre dayanır. Yağsız sistem ayrıca daha iyi kalitede hava sağlar.

Bakım

Tüm kompresör tiplerinin sızıntı olmadan verimli çalışmasını sağlamak için, hava bağlantılarının izlenmesi ve değiştirilmesi gibi rutin bakım yapılması zorunludur. Ekipmanlarının günlük kontrollerini düzenli olarak yapmaları öneriyoruz. Periyodik bakım dışında günlük bakımda aşağıdaki durumlara dikkat etmeniz kullanmış olduğunuz makinenin kullanım ömrünün artmasına ve performansından daha sağlıklı verim almanıza katkı sağlayacaktır.

Yağ ve hava sızıntılarının kontrol edilmesi
Basınçlı hava filtresindeki diferansiyel basıncı kontrol etme
Kompresördeki yağın değiştirilip değiştirilmeyeceğinin belirlenmesi
Güvenli çalışma sıcaklığının doğrulanması
Yoğunlaşma boşaltma

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir