Kompresör Nedir?

Kompresörler kısaca elektrik motorundan tahrik alarak pistonları veya vida grubunu hareketlendiren aksamların çalışması ile hava üreten cihazlardır.  Pistonlu ve vidalı olarak 2 çeşite ayrılır.  

kompresör nedir kompresör Kompresör Nedir? Kompresör Çeşitleri Nelerdir? kompresor nedir 300x144

Kompresör Nedir

 

Pistonlu Kompresörler 

Pistonlu kompresörler vidalı çeşide göre daha eski mekanizmalardır. Hava üretimi açısından daha düşük kapasitedeki işletmelerde tercih edilir. Etkin soğutma sistemine sahip olmayan cihazlardır.  

Etkin soğutma sistemi olmaması nedeni ile yoğun kullanıma uygun değillerdir. Cihaz yoğun tempoda çalıştığı taktirde çok sık arıza meydana getirmektedir. İşletmeye maddi yönde ve zaman açısından zarar vermektedir. Bu sebepten dolayı işletmeye yapılan keşif ve tespit sonrasında ihtiyaca uygun olarak seçim yapılması oldukça önemlidir. Pistonlu kompresörler 25 litre kapasiteden başlayıp 500 litre kapasiteye kadar piyasada bulunmaktadır. 

Vidalı Kompresörler 

Vidalı kompresörler yeni teknoloji ile üretilmiş, günümüz standartlarına uygun, etkin yağ soğutmasına sahip uzun süre çalışmaya dayanıklı mekanizmalardır.  

Bu tip cihazlar işletmeye yapılan keşif sonrasında ihtiyaca göre tercih edilmelidir. Vidalı kompresör çeşidi diğer çeşitlere göre daha yüksek hava verimliliği sağlamaktadır. Enerji tüketimi pistonlu çeşide göre daha fazla olmasına rağmen, hava üretimi ve verimlilik açısından daha yüksek kapasiteli sistemlerdir. 4 kw dan başlayıp 250 kw ve üzeri olarak piyasada bulunmaktadır. Vidalı kompresörler elektrik sistemi olarak 2 ye ayrılır; 

Yıldız üçgen ile çalışan sistemler 

Bu sistemdeki kompresörlerin çoğu fabrikadan orijinal olarak bu şekilde üretilmektedir  Kontaktör sistemi kullanılarak motorun çalışması sağlanır. Bu sistemin bilinen handikapları, ilk çalıştırmada motora yüksek amper çektirmesi, yine ilk çalıştırma sırasında vidanın darbe almasıdır. İlk çalışma sırasında oluşan bu sorunlar vida ve motorun ömrünün kısalmasına neden olmaktadır. Tercih edilme nedeni ise maliyetinin diğer sistemlere göre daha uygun olmasıdır. 

İnvertör ile çalışan sistemler 

Bu sistemdeki kompresörler fabrikada orijinal olarak üretildiği gibi istenildiği taktir de daha sonra sisteme eklenebilmektedir. Kompresörünüzün fabrika çıkışında invertör sistemi olmaması daha sonrasında invertörlü sisteme geçiş yapılamaz anlamına gelmemektedir. İnvertör motorunuzun ilk çalışmada yumuşak kalkış yapmasını sağlar ve vidaya zarar vermez.  

Yıldız üçgen sisteminin aksine ilk çalışma sırasında yüksek amper kullanımı yapmamaktadır. Tamamen işletmenin hava ihtiyacına göre frekans kontrolü yaparak, enerji tasarrufu sağlar. Bu oran yaklaşık olarak %35 civarlarındadır. Bilinen handikapları ise, ilk kurulum maliyetlerinin yıldız üçgen sistemine kıyasla daha yüksek olmasıdır. Ancak zaman içerisinde kazandırdığı avantajlar sayesinde kendini amorti etmektedir.  İnvertör sistemi sayesinde revizyon saatleri ve motor daha uzun ömürlü olmaktadır.

Bilinen bir diğer handikapı ise örneğin işletmenizin ihtiyacı 22 kw 30 hp lik bir kompresör iken ve verdiği hava debisinin yaklaşık %90 nını işletmeniz kullanıyor ise invertör uygulanması çok doğru bir tercih olmayacaktır. İşletmenize enerji tasarrufu sağlamayacaktır.  Bu sistemin, özellik ile tercih edilmesi gereken işletmeler değişken hava ihtiyacı olan işletmelerdir. 

Genel olarak, kompresörler ihtiyaca göre tercih edilen sistemlerdir. Doğru tespit ve analiz yapılmadığı taktir de işletmeyi maddi zarara uğratır.   

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir